ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
σταθερή τιμή συν ΦΠΑ
Κατάσταση
Μεταχειρισμένο
Τοποθεσία
Borken Γερμανία
more Images
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
Στοιχεία για το μηχάνημα
Ονομασία μηχανήματος:
μηχανή δοκιμής υλικών
Κατασκευαστής:
ZwickRoell
Μοντέλο:
BT1-FR050TH.A1K
Κατάσταση:
πολύ καλή (μεταχειρισμένο)
Τιμή & Τοποθεσία
σταθερή τιμή συν ΦΠΑ
Τοποθεσία:
Einsteinstraße 8a, 46325 Borken, Deutschland Γερμανία
Περιγραφή
Zwick
Type: BT1-FR050TH.A1K 50 kN
Universal Testing Machine
Zwick/Roell BT1-FR050TH.A1K Universal Testing Machine – Precise Strain Gauge Testing
Note: No PC included!!
Highlights:
- Test force: 50 kN (tension/compression)
- High-precision TC-MODCSCC module for strain gauge load cells (4- & 6-wire)
- Measurement range: 0.2 – 165% of nominal value, measurement acquisition up to 500 Hz
- Maximum resolution: up to 297,000 points (at 50 Hz)
- Positioning repeatability: ±10 µm
- Crosshead speed: 0.0005 – 600 mm/min
- Robust construction
- Compact dimensions: height 1,814–2,688 mm, width 936 mm, depth 722 mm
- Low noise: 59 dB(A), ambient temperature +10 to +35 °C, humidity 20–90%
Special features:
- Ideal for research, development or industrial materials testing
Dimensions & Weight:
Load frame:
Gsdow S Hvzopfx Akljbl
- Test force (tension/compression): 50 kN
- Load frame height: 1,714 mm
- Total height: 1,814 – 2,688 mm
- Load frame width: 760 mm
- Total width: 936 mm
- Load frame depth: 477 mm
- Total depth: 722 mm