KELLENBERGER 1000 U
Κατάσταση
Μεταχειρισμένο (πλήρως λειτουργικό)
Τοποθεσία
Karben Γερμανία
more Images
KELLENBERGER 1000 U
KELLENBERGER 1000 U
Στοιχεία για το μηχάνημα
Ονομασία μηχανήματος:
κυλινδρική μηχανή λείανσης
Κατασκευαστής:
KELLENBERGER
Μοντέλο:
1000 U
Κατάσταση:
πολύ καλή (μεταχειρισμένο)
Λειτουργικότητα:
πλήρως λειτουργικό
Τιμή & Τοποθεσία
Τοποθεσία:
Robert-Bosch-Str. 28, 61184 Karben, Deutschland Γερμανία
Περιγραφή
KELLENBERGER
PRECISION UNIVERSAL CYLINDRICAL GRINDING MACHINE
MODEL: 1000 U
YEAR OF MANUFACTURE: 2000
PARTIAL OVERHAUL: 2026
Centre Height: 175 mm
Grinding Length: 1000 mm
Equipment:
- Standard accessories
- Standard workpiece headstock MK5 with adapter flange DIN 55027, size 5
- Splash guard for the above
- Tailstock with micro adjustment, MK4
- Internal grinding attachment with protective cover for grinding spindle D:80 mm for belt-driven spindles
- FISCHER internal grinding spindle, type HJN 842, incl. 4 grinding arbors of choice
- Clamping chuck HJNZ 42
- Oil mist lubrication device for HJN spindles
- STREULI magnetic paper band filter unit, type: SPB 2
- Coolant supply through the workpiece spindle
- HEIDENHAIN digital length measuring system on X and Z axes
- Sine bar at workpiece headstock incl. alignment arbor MK5
- Permanent magnetic chuck, D:200 mm
- Three-jaw chuck, D:160 mm
- Four-jaw chuck, D:160 mm
- Collet set-up for Schaublin collets B32
- Set of B32 collets, D: 1.0–30.0 mm, 0.5 mm increments (59 pieces)
- Dial gauge stop for table swiveling with dial gauge, 0.01 mm